Region 7BCD 2019 - Event Results

Broadcasting
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
F1Brayden VickstromWestwood11001100

Extemporaneous
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
F1Aili HarmonWestwood11001100
G1Allie JohnsMunising299299
A1Evan AmpeIndividual affiliates - U.P.398398
C2Amara WallnerNegaunee497497
C1Kaytlinn EllisNegaunee496496

Impromptu
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
F1Chloe GrowchowskiWestwood11001100

Informative
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
D1Annie BaurerMenominee11001100
F1Olivia KlumpWestwood298298
C1Abbi BoehmerNegaunee397397
F2Kaylee LaMereWestwood496496

Oratory
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
A1Maire WeedIndividual affiliates - U.P.11001100

Sales
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
F1Allison KorpiWestwood11001100

Informative 9/10
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
F1Sarina MakiWestwood11001100
F2Meg HarmonWestwood299299

Dramatic Interpretation
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
C1Alexxus TaavolaNegaunee11001100
B1Annastiina KestiCalumet299299
A1Kelsey AmpeIndividual affiliates - U.P.398398

Duo
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
H1Kimberly McBryde, Nick SharpWhitefish Township Community Schools11001100

Multiple
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
F1The Greatest ShowmanWestwood11001100
D1The 25th Annual Putnam County Spelling BMenominee298298
F2Series Of Unfortunate EventsWestwood397397


Poetry
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
G2Andria MurdockMunising11001100
G1Chantelle HargerMunising299299
B1Leah RiuttaCalumet398398
H1Sean VickersWhitefish Township Community Schools497497

Prose
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
G1Lilly GendronMunising1100110022001100110044006
F1Sophia BalzariniWestwood299299419829939893953
B1Skye BragagniniCalumet3983986196398299113933
D1Kylie ZornMenominee497497819449749616387
D2Zoey ParisMenominee496496819249649716385

Storytelling
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
G1Eridinn NaybackMunising11002993199110029963985
F1Allyssea SmithWestwood29911003199299110063985
B1Serenity SnyderCalumet3983986196398398123922
G2Austin StrubleMunising497497819449749716388

Duo 9/10
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
F1Faull/SimonWestwood11001100

Region 7BCD 2019 - Sweepstakes

Division 1
Semis
Finals
Code
School (Size)
BREX IM IN ORSA910 DI DUMUPOPRST910SUBBREX IM IN ORSA910 DI DUMUPOPRST910SUBTOT
Munising (8)             6 5  11               0 11
Westwood (14)             3 5  8               0 8
Calumet (5)             3 2  5               0 5
Individual affiliates - U.P. (5)                0               0 0
Negaunee (6)                0               0 0
Menominee (4)                0               0 0
Whitefish Township Community Schools (3)                0               0 0