The Best of the West - Event Results

Broadcasting
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
C2Ethan LancasterPortage Central
J1Ben HermenGrand Rapids Christian
J2Audrey ClaytonGrand Rapids Christian
J3Naomi RossGrand Rapids Christian
G1Niki MovvaDetroit Country Day School
C1Angela PostulaPortage Central

Extemporaneous
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
C2Kris OuvryPortage Central
J1Andrea JiangGrand Rapids Christian
J2Graham KortGrand Rapids Christian
C1Joseph SturdyPortage Central

Impromptu
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
C3Matt ChasePortage Central
J4Noah ChunGrand Rapids Christian
J5Jack NelsonGrand Rapids Christian
G1Colin AblesonDetroit Country Day School
J1Emmanuel AlarapeGrand Rapids Christian
C1McKenna EricksonPortage Central
J2Liz ParkerGrand Rapids Christian
C2Devin CrawfordPortage Central
J3Yisu HwangGrand Rapids Christian

Informative
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
B1Miles BednarczykManistee
J3Jinha ChungGrand Rapids Christian
J4Brian ShinGrand Rapids Christian
J5Ben PlantingaGrand Rapids Christian
L1Madhav Sharma East Kentwood
G2Krishna KiruDetroit Country Day School
J1Trevor VanHoutenGrand Rapids Christian
G1Nikhil MantenaDetroit Country Day School
J2Ben TuitGrand Rapids Christian


Oratory
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
G1Victoria Anderssen BettencourtDetroit Country Day School
J2Ella DavisGrand Rapids Christian
J3Rowan JansenGrand Rapids Christian
L3Brooke Groce East Kentwood
J4Audrey MonahanGrand Rapids Christian
L2Alona Guerrero East Kentwood
J5Olivia MayGrand Rapids Christian
L1Terrion McGehee East Kentwood
G2Tanmai NimmagaddaDetroit Country Day School
J1Cici ZhuGrand Rapids Christian

Sales
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
G1Shreya ChalasaniDetroit Country Day School
J1Faith ChafferGrand Rapids Christian
J2Leane LiGrand Rapids Christian
J3Mary LiuGrand Rapids Christian
J4Ian PhanGrand Rapids Christian
G2Ania UziebloDetroit Country Day School

Extemp 9/10
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
C1Daniel SturdyPortage Central
J5Eva JeltemaGrand Rapids Christian
J1Hugh BuitendorpGrand Rapids Christian
J2Mark DavisGrand Rapids Christian
J3Sean MonahanGrand Rapids Christian
J4Charlotte CaldonGrand Rapids Christian

Dramatic Interpretation
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
B1Zack WeberManistee
J2Ben SkillenGrand Rapids Christian
J3Ava HeinertGrand Rapids Christian
G1Val SelektorDetroit Country Day School
C1Jada ThrashPortage Central
K1Olivia SchreuderMattawan Consolidated School
C2Julia WattPortage Central
J1Vicki LinGrand Rapids Christian


Duo
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
C3Jamal/MorsePortage Central
J1Childress/FyneweverGrand Rapids Christian
J2Dekker/DeYoungGrand Rapids Christian
J3Nelson/RowlandGrand Rapids Christian
C1Cahill/ThrashPortage Central
C2Baker/PaigePortage Central

Multiple
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
C2Despicable MePortage Central
C1School Of RockPortage Central

Poetry
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
B1Kyla WhiteManistee
G1Anya ChinnaiyanDetroit Country Day School
C1Bia FelizPortage Central
C2Sophia DiewaldPortage Central
C3Marysol MillarPortage Central

Prose
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
C4Lis CrawfordPortage Central
J4Esther DongGrand Rapids Christian
G1Arnav ModiDetroit Country Day School
K1Maddie SuttonMattawan Consolidated School
C1Kate LindsayPortage Central
J1Matthew ChenGrand Rapids Christian
C2Molly VanDerWoudePortage Central
J2Caleb RossGrand Rapids Christian
C3Ari PotluriPortage Central
J3Mary FradetteGrand Rapids Christian


Storytelling
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
B1Andrew McGaffiganManistee
G1William BeachumDetroit Country Day School
J4Ela JansenGrand Rapids Christian
C3Madie LosoPortage Central
J3Ingrid BakerGrand Rapids Christian
C2Andrew KlepserPortage Central
J1Karis SchoonGrand Rapids Christian
C1Griffin LantzPortage Central
J2Nicole MohneyGrand Rapids Christian
B2Bay AndersonManistee
G2Sahithy OrugantiDetroit Country Day School
J5Grace WinkleGrand Rapids Christian

Poetry 9/10
CodeNameSchoolRd 1Rd 2Rd 3SubtotalSwpSemisSubtotalSwpFinalsTotalSwp
B1Brandi MonroeManistee
C4Lila HorvathPortage Central
C3Riley VandeveldePortage Central
J4Gabrielle RichardsonGrand Rapids Christian
C2Peter MackayPortage Central
J3Meg VoetbergGrand Rapids Christian
C1Parker MasonPortage Central
J2Natalie BorstGrand Rapids Christian
B2Piper SalmonManistee
J1Cate MeyerGrand Rapids Christian

The Best of the West - Sweepstakes

Division 1
Prelim
Semis
Finals
Code
School (Size)
SUBBREX IM IN ORSA910 DI DUMUPOPRST910SUBBREX IM IN ORSA910 DI DUMUPOPRST910SUBTOT
Mason County Central (0) 0               0               0 0
East Kentwood (4) 0               0               0 0
Mattawan Consolidated School (2) 0               0               0 0
Grand Rapids Christian (48) 0               0               0 0
Wayland (0) 0               0               0 0
Detroit Country Day School (13) 0               0               0 0
Loy Norrix (0) 0               0               0 0
Battle Creek Central (0) 0               0               0 0
Portage Central (29) 0               0               0 0
Manistee (7) 0               0               0 0
Holland (0) 0               0               0 0